Kolory - wpływ na nasze samopoczucie

Od czasów powstania świata kolory pełniły fundamentalną rolę w przyrodzie i od zawsze towarzyszą nam w życiu codziennym. Nie tylko służą one do podkreślenia piękna otaczającego nas krajobrazu, ale również są bardzo ważne w świecie zwierząt, gdzie odgrywają kluczową rolę w przetrwaniu i komunikacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykładem są drzewołazy, które swoim jaskrawym kolorem przyciągają uwagę drapieżników, ale także służą za odstraszacz. Zdjęcia kolorowych żab z Ameryki Południowej wzbudzają zachwyt w internecie, jednak warto pamiętać, że ich kolorowe umaszczenie ma za zadanie ostrzegać przed trującą neurotoksyną, którą wydzielają. Owoce o jaskrawych barwach to sygnał dla zwierząt, że są one odżywcze, ale także przekazują, że są dojrzałe i gotowe do spożycia.

Kolory wpływają nie tylko na świat zwierząt, ale również na ludzi. Każdy kolor inaczej wpływa na naszą podświadomość i samopoczucie. Przykładowo, jasne wnętrza sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości, natomiast ciemne mogą wpływać przygnębiająco. Kolorowe wnętrza natomiast są bardziej wesołe i pozytywne.

Kolory mogą również nieść za sobą przesłanie, np. czerwień była kiedyś zarezerwowana tylko dla członków arystokracji, z uwagi na drogie pigmenty użyte do wytworzenia tego odcienia. Białe togi noszone przez patrycjuszy w Starożytnym Rzymie symbolizowały ich wysoką pozycję w społeczeństwie. Biel jest również uznawana za symbol czystości i niewinności.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatecznie, kolory wpływają na to, w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat. Dawniej kolory były zarezerwowane wyłącznie dla elit lub wyższych warstw społecznych, jednak dziś każdy z nas ma wpływ na to, jak pokolorujemy swój świat. Odpowiednio dobrany kolor może wpłynąć na nasze samopoczucie, nastrój i postrzeganie otoczenia, dlatego warto zwracać na nie uwagę i wykorzystywać ich moc.

 

Firma Malow doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia odpowiedniego dopasowania koloru produktów do wnętrza. Dlatego na naszej nowej stronie internetowej www.malow.pl pojawiły się dwa narzędzia pomagające w odpowiednim doborze koloru szaf do struktury ścian czy materiału z jakich została wykonana podłoga. Wizualizator oraz konfigurator to narzędzia, które w prosty i intuicyjny sposób pozwalają zaplanować i wizualizować przestrzeń. Dzięki nim można łatwo i szybko zaplanować aranżację wnętrza, dobierając meble, kolory ścian i dodatki, tak aby ostateczny efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Podczas projektowania można dowolnie dobierać i łączyć kolory z naszej palety RAL i sprawdzić jak prezentują się w pomieszczeniu jak najbardziej zbliżonym do naszego.

Zachęcamy wszystkich do przetestowania naszych nowych funkcji na stronie www.malow.com.pl